Geodezja wczoraj i dziś
Współczesna geodezja różni się pod wieloma względami od tej nauki jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Podobnie, jak w innych branżach, również w tym przypadku kluczowy dla rozwoju tej dziedziny okazał się postęp technologiczny. Jakie ma on zastosowanie w geodezji? Przede wszystkim, geodeci korzystają z map satelitarnych, dzięki którym w szybki i prosty sposób mogą zlokalizować określony teren.
Na jego podstawie wytyczane są mapy czy określana jest wielkość działki. Taki satelitarny system, do którego ma dostęp właściwie każdy współczesny geodeta to niewątpliwie olbrzymi postęp w tej branży. Nowoczesne rozwiązania sprawiły, że można o wiele szybciej i sprawniej wykonać różne usługi geodezyjne, co działa nie tylko na korzyść geodety, ale także i klienta.
Geoinformatyka - Wikipedia
Geoinformatyka ? dyscyplina naukowa w obrębie nauk geograficznych zajmująca się numerycznym przetwarzaniem i analizowaniem informacji geograficznej. Geoinformatyka różni się od geoinformacji większym udziałem zagadnień informatycznych, głównie związanych z programowaniem. W realizacji wyżej wymienionych zadań zaangażowany jest zespół środków technicznych (komputery, sieci teleinformatyczne), prawnych (ustawy i rozporządzenia), ekonomicznych (opłacalność inwestowania w sprzęt i oprogramowanie) oraz personalnych (użytkownicy, programiści i administratorzy systemów).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geoinformatyka
Rodzaje miernictwa z Wikipedii
Miernictwo górnicze lub geodezja górnicza: lokalizacja i nanoszenie na mapach położenia wyrobisk górniczych.
Miernictwo ? praktyczna część metrologii. Obejmuje techniczne aspekty wykonywania pomiarów, wykorzystania i konstrukcji przyrządów pomiarowych. Nie obejmuje problemu analizy wyników a tylko ich uzyskanie. Miernictwo w połączeniu z metodami matematycznymi rachunku błędów tworzy naukę ? metrologię.
Miernictwo elektryczne ? jedna z najważniejszych części elektrotechniki, gdyż bardzo wiele pomiarów jest wykonywanych przy wykorzystaniu przetworników elektrycznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo