Geodezyjne spojrzenie na świat

najdalszych zakątków naszego życia zawodowego i prywatnego, bo kto dzisiaj nie ma w swojej kieszeni smartphone'a, a w domu laptopa czy tabletu? Nic dziwnego, że nawet w geodezji zaczęto dostosowywać się do ogólnej informatyzacj

Geodezyjne spojrzenie na świat Są tego rodzaju firmy, które dobrze prosperują lokalnie. Doskonały przykład to . Dlatego dzisiaj o geodetach i pracy w geodezji.

Informatyka i geodezja w parze

Komputeryzacja sięga do najdalszych zakątków naszego życia zawodowego i prywatnego, bo kto dzisiaj nie ma w swojej kieszeni smartphone'a, a w domu laptopa czy tabletu?

Nic dziwnego, że nawet w geodezji zaczęto dostosowywać się do ogólnej informatyzacji i udostępnia się usługę internetowego informowania o zmianach geodezyjnych. Internetowa obsługa interesanta PODGiK- to usługa znacznie ułatwiająca aktualizację informacji na mapkach geodezyjnych, co ma kluczowy wpływ na czas obsługi geodezyjnej np. budowy domu.


CODGiK - co to jest?

CODGiK został utworzony 1 stycznia 1991 r. na mocy decyzji Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa jako gospodarstwo pomocnicze Ministerstwa. Podlegał bezpośrednio Głównemu Geodecie Kraju, będącego dyrektorem Departamentu Geodezji, Kartografii i Gospodarki Gruntami Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. W 1997 r. po powołaniu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) jako jednostki podległej Ministerstwu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, następnie Ministerstwu Budownictwa, a od 2007 r. Ministerstwu Spraw Wewnętrznych CODGiK był gospodarstwem pomocniczym GUGiK utworzonym na mocy decyzji Głównego Geodety Kraju. Od 14 grudnia 2010 r. CODGiK funkcjonuje jako instytucja gospodarki budżetowej, utworzona zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralny_Ośrodek_Dokumentacji_Geodezyjnej_i_Kartograficznej


O początkach inwestycji

Jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę przy dużej inwestycji będziemy potrzebowali geodetę, aby wykonał kilka czynności. Jest to etap przygotowania do inwestycji i obejmuje utworzenie mapek do celów opiniodawczych oraz map topograficznych z danego terenu.

Po okazaniu odpowiednich dokumentów w urzędzie musimy czekać na wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dopiero po otrzymaniu decyzji pozytywnej można przystąpić do kolejnych etapów, czyli mapa do celów projektowych oraz pozwolenia na budowę.