Jeden z etapów naszego życia - o ceremoniach pogrzebowych

ch za cienką płytą w ścianach krypt cmentarnych (nekropoliach) lub galeriach cmentarnych. W prawie wszystkich krajach związkowych Niemiec jest to w zasadzie jedyna dozwolona forma pochówku prochów1. Niektóre kraje związkowe Niemie

Jeden z etapów naszego życia - o ceremoniach pogrzebowych świeckie ceremonie pogrzebowe gdańsk

W większości krajów

W większości krajów, dopuszczających tę formę pochówku praktykuje się zakopywanie urn w płytkich grobach ziemnych lub ustawianie urn w kolumbariach za cienką płytą w ścianach krypt cmentarnych (nekropoliach) lub galeriach cmentarnych. W prawie wszystkich krajach związkowych Niemiec jest to w zasadzie jedyna dozwolona forma pochówku prochów1. Niektóre kraje związkowe Niemiec wydają jednorazowe pozwolenia na zatopienie prochów w rozkładalnej biologicznie urnie na pełnym morzu, ponadto niektóre z powyższych dopuszczają na zatopienie prochów w obszarze wód przybrzeżnych lub zakopanie w rozkładalnej biologicznie urnie w lesie. W niektórych krajach świata praktykowane jest też rozsypanie spopielonych prochów. W Polsce oraz w niemieckiej Mecklemburgii-Pomorzu Przednim2 prawo zezwala wyłącznie na rozsypanie prochów na terenie cmentarza. W niektórych krajach, np. w Szwajcarii czy USA dopuszczalne jest przechowywanie urny z prochami w domu rodziny zmarłego lub zakopanie jej w dowolnie wybranym miejscu. We Francji w 71% przypadków urna z prochami zabierana jest do domu, w 21% złożona na cmentarzu a w 8% prochy zostają rozsypane.

Czas pogrzebu od chwili śmierci, za kilkoma wyjątkami, nie jest ściśle przepisany. Niemieckie kraje związkowe zakazują pogrzebu wcześniej niż 48 godzin od zgonu; najpóźniejszy możliwy czas pogrzebu jest regionalnie zróżnicowany, przykładowo Bawaria nakazuje na swym terytorium chować zmarłych w ciągu 96 godzin od zgonu, a Szlezwik-Holsztyn w ciągu 216 godzin3. W większości państw dopuszcza się niekiedy ponadtygodniowe lub dłuższe opóźnianie pogrzebu, aby móc zorganizować manifestacyjny jego przebieg oraz umożliwić udział w nim przyjezdnym z odległych zakątków Ziemi.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogrzeb


Formalności dotyczące pogrzebów

Pogrzeb to jedna z uroczystości, których organizacji każdy z nas chciałby za wszelką cenę uniknąć. Jest to bardzo smutna uroczystość, jednak każdy doskonale wie, że czasem nie da się uniknąć tego typu wydarzeń. Aby wszystko podczas nich przebiegało bez komplikacji, zawsze należy zadbać o to, by całość przeprowadzić odpowiedzialnie i sumiennie. W takich chwilach zwykle zdarza się zapominać o różnego rodzaju formalnościach oraz sprawach do załatwienia, dlatego warto poprosić o pomoc osobę bezstronną, która nie będzie w takich sprawach kierować się emocjami. Jeśli zapewnimy sobie stosowną pomoc oraz będziemy skupieni na liście rzeczy do zrobienia, uda nam się wszystko zorganizować na czas oraz uniknąć zbędnych komplikacji.


Organizacja ceremonii pogrzebowej

Organizowanie ceremonii pogrzebowych nie jest zajęciem przyjemnym, ale warto pamiętać, by zadbać przy tym o wszystkie szczegóły. Do załatwienia jest wiele rzeczy, dlatego zawsze warto mieć odpowiednią pomoc. Na samym początku dobrze jest wszystko dokładnie zaplanować i postarać się zadbać o to, by każda sprawa zorganizowana była we właściwym czasie. Często w kwestii ceremonii pogrzebowych czas ma duże znaczenie, dlatego już na samym początku należy sprawdzić co trzeba zrobić, kiedy oraz gdzie. Jeśli dobrze wszystko zorganizujemy, będziemy mogli być spokojni i unikniemy dodatkowego stresu w tej niezbyt przyjemnej sytuacji. Warto poprosić bliskie osoby o zapewnienie nam odpowiedniego wsparcia.