Kilak rad odnośnie suplementów

budulec tkanek w naszym ciele. Istnieją wyspecjalizowane aminokwasy, które ułatwiają budowę mięśni i to właśnie te typy białek przyjmują sportowcy, aby zwiększyć skuteczność swojego treningu. Ilość przyjmowanego białka na dobę

Kilak rad odnośnie suplementów Jednym z silnie rekomendowanych rodzajów suplementów jest białko serwatkowe. Odzywki z tym białkiem można nabyć np. w .

Ilość białka na dobę

Aminokwasy, czyli białka to podstawowy budulec tkanek w naszym ciele. Istnieją wyspecjalizowane aminokwasy, które ułatwiają budowę mięśni i to właśnie te typy białek przyjmują sportowcy, aby zwiększyć skuteczność swojego treningu.

Ilość przyjmowanego białka na dobę powinna być ustalona na podstawie ilości masy mięśniowej lub całościowej organizmu. Przyjęło się, że powinno się podawać około 2 g białka dla osób ćwiczących, a więcej dla intensywnie uprawiających sport. Najlepiej jest je przyjmować w diecie, razem z innymi składnikami odżywczymi, jednak przy większym zapotrzebowaniu może być ciężko taką dietę ułożyć, więc warto się wspomóc białkiem serwetkowym.


Regularność i rutyna treningu

Suplementy i zdrowe odżywianie się to podstawa każdego rodzaju treningu. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby nasz trening był efektywny. Dlatego poza poradami trenera warto zasięgnąć opinii dietetyka, najlepiej sportowego. Taka konsultacja pomoże ustalić szczegółową dietę, dopasowaną do treningu i naszych potrzeb.

Inną sprawą jest konsekwencja i dobre nawyki. Jeżeli nie będziemy regularnie trenować to żadne suplementy i diety nam nie pomogą. Jeżeli mamy w planie 3 treningi na tydzień to wypada tego planu przestrzegać.


Jak dzielą się odżywki białkowe

Samych odżywek białkowych jest dużo rodzajów i typów. Dzielą się na materiał z którego zostało pozyskane samo białko i mamy tutaj białka zwierzęce, najczęściej wołowe oraz roślinne (tutaj dominuje soja). Różne źródła białek dostarczają innych aminokwasów do mięśni i wszystko zależy od tego czy jesteśmy weganami, czy odżywiamy się bez ograniczeń.

Kolejną kategorią podziału białek jest podział ze względu na wchłanialność, a raczej jej tempo. Wolno wchłanialne białka, które stosuje się jak antykataboliczne środki oraz uzupełnienie diety w białka. Mamy tutaj np. izolaty białka mleka, białka sojowe, owoalbuminę itd. No i sa jeszcze białka szybkowchłanialne i tutaj króluje białko serwatkowe głównie izolaty i hydrolizaty.