Kilka porad o wspinaczce górskiej

tosowane do naszych umiejętności oraz poziomu zaawansowania. Nie mając zbyt wiele doświadczenia, powinniśmy wybierać łatwiejsze trasy, które nie sprawią nam zbyt wiele problemów, natomiast, gdy wspinamy się od dawna, możemy pozwol

Kilka porad o wspinaczce górskiej

Jak wybrać miejsce do wspinania?

Aby móc się wspinać, należy się do tego odpowiednio przygotować. Jedną z najważniejszych rzeczy jest wybór odpowiedniego miejsca, które powinno być dostosowane do naszych umiejętności oraz poziomu zaawansowania. Nie mając zbyt wiele doświadczenia, powinniśmy wybierać łatwiejsze trasy, które nie sprawią nam zbyt wiele problemów, natomiast, gdy wspinamy się od dawna, możemy pozwolić sobie na bardziej ekstremalną lokalizację, która da nam ogromną dawkę adrenaliny. By wybrać korzystnie, warto skonsultować się ze specjalistą i zapytać go o radę, dzięki czemu unikniemy problemów i zapewnimy sobie miło spędzony czas. Ponadto warto pamiętać o dobrym sprzęcie wspinaczkowym!


Co to jest karabinek?

Karabinek ? podłużny, zbliżony rozmiarem do dłoni, metalowy pierścień z otwieranym zamkiem na jednym boku, służący do szybkiego i skutecznego połączenia elementów. Jeden z podstawowych składników sprzętu wspinaczkowego i speleologicznego, najczęściej fragment układu asekuracyjnego. Karabinek z technicznego punktu widzenia jest łącznikiem.

Nazwa pochodzi od zamykanego haka, na którym kawalerzyści odwieszali karabinki (z niemieckiego: karabinerhaken).

Typowy karabinek wspinaczkowy jest wykonywany ze stopów aluminium lub tytanu i cechuje się niską masą (rzędu kilkudziesięciu gramów) przy jednoczesnej dużej wytrzymałości mechanicznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_(wspinaczka)


Historia polskiej wspinaczki wysokogórskiej

1818 ? Antoni Malczewski jako pierwszy z Polaków zdobywa Mont Blanc (8. wejście w ogóle, z 11 przewodnikami); w tym samym roku trzy dni wcześniej, w ramach przygotowań dokonuje pierwszego wejścia na Aiguille du Midi (wraz z 5 przewodnikami)
1879 lub 1880 ? Jan Gwalbert Pawlikowski i przewodnik Maciej Sieczka wchodzą na Mnicha; data ta jest uznawana za moment narodzin nowoczesnego polskiego taternictwa, rozumianego jako poszukiwanie i pokonywanie trudności technicznych dla nich samych
1910 ? Henryk Bednarski, Józef Lesiecki, Leon Loria i Stanisław Zdyb przechodzą południową ścianę Zamarłej Turni
1955 ? Jan Długosz i Andrzej Pietsch wytyczają tzw. Wariant R środkiem wschodniej ściany Mnicha
1962 ? Eugeniusz Chrobak, Zygmunt Andrzej Heinrich, Janusz Kurczab i Krzysztof Zdzitowiecki zdobywają Filar Kazalnicy Mięguszowieckiej
1978 ? Wanda Rutkiewicz wchodzi na Mount Everest jako pierwsza osoba z Polski, pierwsza Europejka oraz trzecia kobieta
1980 ? Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy zdobywają zimą Mount Everest (jest to zarazem pierwszy w ogóle ośmiotysięcznik zdobyty zimą)
1987 ? Jerzy Kukuczka zdobywa jako drugi Koronę Himalajów i Karakorum
1991 ? pierwsze klasyczne przejście Wariantu R na wschodniej ścianie Mnicha przez Piotra Dawidowicza i Michała Waydę
1996 ? Krzysztof Wielicki zdobywa jako drugi Polak Koronę Himalajów i Karakorum


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_wspinaczki