Krótko o transformatorach

y, gdyż w rdzeniu amorficznym nie zachodzą straty ciepła. Transformatory amorficzne (o miękkim rdzeniu wykonanym ze szkła metalicznego) są jednak dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie droższe od zwykłych transformatorów. Ze względu n

Krótko o transformatorach sprzedaż używanych transformatorów

Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia

Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia transformatora pozwala kilkukrotnie zmniejszyć zachodzące tam straty, gdyż w rdzeniu amorficznym nie zachodzą straty ciepła. Transformatory amorficzne (o miękkim rdzeniu wykonanym ze szkła metalicznego) są jednak dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie droższe od zwykłych transformatorów. Ze względu na wysoką cenę nie ma na nie popytu na rynku krajowym. Natomiast są kupowane np. w USA czy w Niemczech.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


straty w żelazie wynikające z prądów

Podczas pracy transformatora rzeczywistego, czyli podczas przenoszenia energii z uzwojenia pierwotnego do wtórnego, tracona jest część mocy. Ma to miejsce w rdzeniu transformatora (tzw. straty w żelazie, wynikające z prądów wirowych oraz histerezy magnetycznej przy przemagnesowaniu) oraz w uzwojeniu (tzw. straty w miedzi, wynikają z oporności materiału, z którego wykonane są uzwojenia). Stosunek mocy po stronie wtórnej do mocy pobieranej przez transformator określa sprawność transformatora.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Ile kosztuje prąd w Polsce?


Ceny za prąd w Polsce rosną z roku na rok. Jest to związane nie tylko z większymi oczekiwaniami pracowników, którzy chcą dużo zarabiać. Wiąże się to poza tym z dwoma czynnikami. Po pierwsze- wzrost kosztu produkcji energii. Węgiel jest droższy, transformatory elektryczne też więcej kosztują zwłaszcza te najwyższej jakości, dużo płaci się też za tak zwana opłatę przesyłową. Nie zmienia to jednak faktu, że należymy do gospodarek światowych i musimy dostosowywać się do różnych porozumień i efektów konferencji. Na przykład jedną z nich są konferencje klimatyczne, na których postanowiono, że jeśli energia pochodzi z węgla, to prąd jest droższy. Właśnie przez to energia w Polsce drożeje i to bardzo wyraźnie.