Leczenie w Polsce

rowany przez lekarza. Jednocześnie badanie rezonansem w przychodni może zostać wykonane zarówno bezpłatnie, jak i po wniesieniu określonej opłaty. Zaletą wykonania badania rezonansem w przychodni jest fakt, że nie trzeba udawa

Leczenie w Polsce

Zalety wykonywania badań rezonansowych w przychodniach

Wiele przychodni w swojej ofercie posiada możliwość wykonania badania rezonansowego u pacjenta, który został na takie badanie skierowany przez lekarza. Jednocześnie badanie rezonansem w przychodni może zostać wykonane zarówno bezpłatnie, jak i po wniesieniu określonej opłaty.

Zaletą wykonania badania rezonansem w przychodni jest fakt, że nie trzeba udawać się do szpitala, żeby można było kompleksowo sprawdzić stan swojego zdrowia i rozpocząć odpowiednie leczenie. Jednak wykonywanie tego typu badań, jak badanie rezonansowe w przychodni niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, dlatego bardzo ważne jest, żeby było ono wykonywane jedynie w obecności lekarza, a w razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz powinien kierować pacjenta do szpitala.


Rodzaje badań rezonansowych

Badania rezonansowe mogą być bardzo różne. Trzeba przyznać, że obecnie można przy wykorzystaniu rezonansu ocenić stan zdrowia całego ludzkiego organizmu. Wobec tego dziennie wykonywanych jest bardzo wiele badań rezonansowych, które są potem wykorzystywane do leczenia bardzo wielu różnych chorób.

Mogą być one zarówno bardzo proste i szybkie, jak i bardzo skomplikowane. Dlatego każde badanie rezonansowe jest bardzo dokładnie zaplanowane i przeprowadzane według najwyższych standardów. Niezależnie od czasu jego przeprowadzania, musi ono zostać zaplanowane pod każdym względem. Bardzo ważne jest to, jakiego rodzaju kontrast musi być podawany podczas jego przeprowadzania oraz to, jakiego rodzaju badania dodatkowe mogą się okazać potrzebne u konkretnego pacjenta.


Powstawanie zdjęcia rentgenowskiego

Ze względu na bardzo dużą przenikliwość promieniowania rentgenowskiego przechodzi ono częściowo przez ciało pacjenta, a następnie przez błonę fotograficzną, gdzie jest rejestrowane w postaci obrazu. Promieniowanie, które nie zostanie całkowicie pochłonięte przez tkanki pacjenta, spowoduje zaczernienie błony fotograficznej, a im większą część promieniowania zatrzymają tkanki, tym mniejsze będzie zaczernienie na błonie.

Powstające w ten sposób zdjęcie jest negatywem i w takiej formie zdjęcia są wywoływane i analizowane przez lekarza. Do opisu negatywu stosuje się pojęcia przejaśnienie i zacienienie, jednak w przeciwnych znaczeniach tych słów (ze względu na naturę negatywu). Przejaśnienie to ? analogicznie do światła widzialnego ? miejsce, gdzie dotarła do błony duża ilość promieniowania, a więc gdzie powstało zaczernienie błony; natomiast zacienienie (tak jak gdy światło widzialne nie dociera do błony fotograficznej i powstaje zaciemnienie, tj. cień) to miejsce, gdzie tkanki zaabsorbowały dużą część promieniowania i ono nie dotarło do błony, a więc zaczernienie nie wystąpiło (lub jest znikome) i błona jest w tym miejscu biała (lub jasnoszara). Kość wykazuje znacznie większą zdolność absorpcji (pochłaniania) promieniowania niż otaczające ją tkanki miękkie, dzięki czemu widoczna jest na kliszy jako miejsce niezaczernione.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdjęcie_rentgenowskie