Ogólnie o różnych aspektach technicznych

się obwodami elektrycznymi zawierającymi, obok elementów elektronicznych biernych, elementy aktywne takie jak lampy próżniowe, tranzystory i diody. W obwodach takich można wzmacniać słabe sygnały dzięki nieliniowym charakterystyko

Ogólnie o różnych aspektach technicznych

Definicja elektroniki

Elektronika (z gr. elektron 'bursztyn, który można naelektryzować przez potarcie' i -ikos 'na sposób; odnoszący się do')1 ? dziedzina techniki i nauki zajmująca się obwodami elektrycznymi zawierającymi, obok elementów elektronicznych biernych, elementy aktywne takie jak lampy próżniowe, tranzystory i diody. W obwodach takich można wzmacniać słabe sygnały dzięki nieliniowym charakterystykom elementów czynnych (i ich możliwościom sterowania przepływem elektronów). Podobnie możliwość pracy urządzeń jako przełączniki pozwala na przetwarzanie sygnałów cyfrowych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektronika


Do czego służy olej penetrujący?

Czym jest ten tajemniczy olej penetrujący i na czym polega owo penetrowanie?

Każdy kto miał okazję popracować pod podwoziem samochodu wie jakim problemem jest odkręcenie zardzewiałych śrub (nakrętek lub samych śrub). Trudność w odkręceniu takiej śruby spowodowana jest wypełnieniem gwintu poprzez korozję - to łączy materiał nakrętki oraz śruby.

W tym momencie właśnie do gry wchodzą oleje penetrujące - problematyczną śrubę należy spryskać takim olejem i pozostawić na kilkanaście minut. W tym czasie olej będzie wnikał w przestrzenie skorodowanego gwintu. Dzięki właściwościom smarnym ułatwia to odkręcenie takiej śruby.


Zabezpieczenie antykorozyjne elektroniki

W przypadku każdego układu elektronicznego kwestie zabezpieczenia przed korozją są bardzo istotne.

Oczywiście gotowe komponenty takie jak płyty główne komputerów, karty graficzne czy też układy sterujące urządzeń AGD są już zabezpieczone przed korozją. Każda taka płyta jest pokryta specjalnym woskiem lub innym preparatem zapobiegającym penetracji wilgoci i innych szkodliwych czynników.

Różnice między elektroniką zabezpieczoną antykorozyjnie a tą niezabezpieczoną najlepiej widać na samodzielnie wykonywanych układach. Po kilku latach, nawet jeśli układ ma dobre warunki pracy to zaczyna się pojawiać korozja w okolicy lutowań i przewodów.