Sezon na ciepło

innowacyjne instalacje pojawiają się w budownictwie jednorodzinnym. Przede wszystkim mają one sprawić, że mieszkańcy nie będą musieli poświęcać zbyt wiele czasu na ogrzewanie, a uzyskany efekt cieplny będzie dla nich zadowalający.

Sezon na ciepło

Instalacje ogrzewania

W nowoczesnym budownictwie mamy do czynienia z pojawiającymi się ciągle na rynku nowinkami technicznymi. Występują one w wielu dziedzinach. Bardzo często takie innowacyjne instalacje pojawiają się w budownictwie jednorodzinnym. Przede wszystkim mają one sprawić, że mieszkańcy nie będą musieli poświęcać zbyt wiele czasu na ogrzewanie, a uzyskany efekt cieplny będzie dla nich zadowalający. Nic więc dziwnego, że sporą popularnością osób myślących nad założeniem instalacji ogrzewania we własnym domu cieszą się piece olejowe czy ogrzewanie podłogowe. Nowoczesne technologie pomagają nam w szybszym uzyskaniu komfortu cieplnego nawet podczas najmroźniejszych dni i niewątpliwie jest to zaleta takich rozwiązań.


Rola ekologii w ogrzewnictwie

Ogrzewnictwo to jedna z dziedzin, które najbardziej powodują wydalanie do środowiska zanieczyszczeń różnego rodzaju mających bardzo groźne konsekwencje nie tylko dla natury, ale i dla człowieka. Czy ogrzewanie w sposób ekologiczny jest możliwe, jeśli już w tak zaawansowanym stopniu zniszczyliśmy naturę? Jak się okazuje, z roku na rok pojawia się coraz więcej propozycji co do możliwości ogrzewania pomieszczeń w bardzo ekologiczny sposób, w minimalnym stopniu szkodzącym środowisku naturalnemu. Dobrym przykładem jest pod tym względem kocioł olejowy, który emituje do atmosfery o wiele mniej zanieczyszczeń niż tradycyjny kocioł węglowy. Być może w przyszłości więc będziemy świadkami prawdziwego przełomu w tej dziedzinie.


Centralne ogrzewanie (CO)

We współczesnym rozumieniu jest to dostarczenie ciepła do elementów grzejnych zlokalizowanych w docelowych pomieszczeniach za pomocą gorącej wody. Jednak zakres tego pojęcia jest szerszy ? jest to dystrybucja ciepła po budowli, uzyskanego z przetworzenia paliwa w jednym, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, kotłowni, w tym przypadku piec nazywany jest kotłem centralnego ogrzewania, a elementy przekazujące ciepło w pomieszczeniach to grzejniki (tzw. potocznie ?kaloryfery?). Do rozprowadzania ciepła wykorzystuje się wodę, parę wodną lub powietrze. Stosuje się systemy obejmujące jedno mieszkanie (centralne ogrzewanie etażowe), jeden budynek, kilka budynków, a nawet całe miasta.

W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmian gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem. Z uwagi na to, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy i większej powierzchni grzejników (znacznie mniejszy przepływ czynnika grzewczego przez grzejniki), obecnie prawie w ogóle nie jest stosowane. Także w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych) stosuje się obieg wymuszony.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie